2017 Boulder DashMon 10/16/2017 12:19 PM
Burnt Mountain - Hanover, NHCourse designer - Ernst Linder
Results - Saturday - Day 1created by OE2010 © Stephan Krämer SportSoftware 2017

 
M-10 (2)White2.3 km 70 m12 C
PlNameYBClubResult
1Lukas Webb09CSU39:04
2Tor Webb09CSU44:47
 
 
 
F-14 (1)Yellow2.5 km 100 m12 C
PlNameYBClubResult
1Alexandra Oxenstierna04HVO57:05
 
 
 
M-14 (2)Yellow2.5 km 100 m12 C
PlNameYBClubResult
1Mori Finlayson06NEOC36:25
2Colin Worthington03UNO38:17
 
 
 
M-16 (4)Orange2.7 km 110 m12 C
PlNameYBClubResult
1Theo Boehm01CRLS49:09
2Leo Denotkine01Ramblers57:29
3Jackson Codd01NEOC57:44
4Caleb Withers02QOC2:09:00
 
 
 
F-Orange (1)Orange2.7 km 110 m12 C
PlNameYBClubResult
1Chun Bleau63GAOC1:42:56
 
 
 
M-Orange (1)Orange2.7 km 110 m12 C
PlNameYBClubResult
1Iurii Shepelev58HVO1:06:24
 
 
 
F55+ (4)BrownX2.7 km 120 m11 C
PlNameYBClubResult
1Trisha Underwood58NEOC51:57
2Eileen Breseman60COC1:04:34
3Shelagh Pepper61Stars1:11:08
4Nancy Duprey59UNO1:31:51
 
 
 
F60+ (4)BrownX2.7 km 120 m11 C
PlNameYBClubResult
1Janet Findlay53EMPO47:55
2Sandy Fillebrown54DVOA59:20
3Dorina Nimigean57NEOC1:04:06
4Pamela Dvorsky56QOC1:32:16
 
 
 
F65+ (4)BrownY2.4 km 90 m10 C
PlNameYBClubResult
1Mary Jo Childs52GMOC49:07
2Judith Karpinski50NEOC1:18:05
3Susan Hawkes-Teeter52EMPO1:48:50
 
Liz Kotowski52UNOdnf
 
 
 
F70+ (2)BrownY2.4 km 90 m10 C
PlNameYBClubResult
Joanne Sankus47NEOCdnf
Lina Gavrilova46Ramblersdnf
 
 
 
F75+ (3)BrownY2.4 km 90 m10 C
PlNameYBClubResult
1Judith Dickinson41HVO52:03
2Lynette Walker40WCOC1:20:57
3Allmuth Perzel40COK1:28:12
 
 
 
F85+ (1)BrownY2.4 km 90 m10 C
PlNameYBClubResult
Ruth Johnson32NEOCdnf
 
 
 
F-Brown (5)BrownX2.7 km 120 m11 C
PlNameYBClubResult
1Pia Webb71CSU45:11
2Ursula Haldi82DVOA45:27
3Nadine Cybulski80Ramblers1:26:43
4Florence Tan64QOC2:12:05
5Amy Louden67QOC2:26:49
 
 
 
M65+ (8)BrownX2.7 km 120 m11 C
PlNameYBClubResult
1Ken Walker Sr.49CSU39:41
2Ed Kotowski51UNO47:24
3Bob Fink50DVOA55:21
4James Crawford49NEOC57:04
5Rob Wilkison50DVOA1:01:33
6Tom Nolan52QOC1:05:23
7Vladimir Gavrilov48Ramblers1:12:23
8David Hunter49EMPO1:15:31
 
 
 
M70+ (9)BrownX2.7 km 120 m11 C
PlNameYBClubResult
1Charlie DeWeese47WCOC44:31
2James Henderson46WCOC46:47
3George Walker43WCOC56:22
4Philip Hawkes-Teeter47EMPO1:02:11
5Myron Gallagher46NEOC1:02:52
6Bob Lux46UNO1:04:56
7Richard Nietupski47WCOC1:11:55
8John-Eric Nelson45WCOC1:23:19
9Bob Bullions43HVO1:29:42
 
 
 
M75+ (2)BrownY2.4 km 90 m10 C
PlNameYBClubResult
1Roger Underwood41NEOC55:37
2Geoffrey Connor38HVO1:09:22
 
 
 
M80+ (2)BrownY2.4 km 90 m10 C
PlNameYBClubResult
1Hans Bengtsson37NEOC1:55:46
2Ed Hicks35HVO2:07:22
 
 
 
M-Brown (3)BrownX2.7 km 120 m11 C
PlNameYBClubResult
1James Eagleton54DVOA56:06
2Guy Olsen57HVO1:02:51
3Michael Dvorsky53QOC1:40:56
 
 
 
F-20 (2)GreenY4.7 km 190 m12 C
PlNameYBClubResult
1Tyra Christopherson98COC1:17:01
2Bridget Hall02NEOC1:46:33
 
 
 
F35+ (1)GreenY4.7 km 190 m12 C
PlNameYBClubResult
1Allison Brown82QOC2:16:32
 
 
 
F40+ (3)GreenY4.7 km 190 m12 C
PlNameYBClubResult
1Stina Bridgeman74ROC1:30:34
2Suzanne Wenger77UNO2:43:01
 
Wendy Johnecheck73NEOCmp
 
 
 
F45+ (2)GreenY4.7 km 190 m12 C
PlNameYBClubResult
1Anna Fichman70Ramblers2:00:39
 
Kati Veres72DVOAdnf
 
 
 
F50+ (8)GreenY4.7 km 190 m12 C
PlNameYBClubResult
1Kristin Hall67NEOC1:07:52
2Linda Kohn50ROC1:21:59
3Albina Zakrevski66HVO1:46:24
4Mary Jones63OK2:00:32
5Cathy Bakker62OOC2:08:06
 
Angela Pearson55EOOCmp
Elaine Glen57Ramblersmp
Susan Worthington63UNOdnf
 
 
 
M-18 (1)GreenX5.3 km 240 m13 C
PlNameYBClubResult
1Nathan Collinsworth01ROC1:32:34
 
 
 
M50+ (5)GreenX5.3 km 240 m13 C
PlNameYBClubResult
1Bo Nielsen63NEOC1:00:18
2David Yee63NEOC1:50:41
3Artem Kazantsev67HVO2:59:02
 
Mark Webb65CSUmp
John Vincent64QOCdnf
 
 
 
M55+ (13)GreenX5.3 km 240 m13 C
PlNameYBClubResult
1Stefan Slutsky62LIOC1:08:06
2Petr Hartman62DVOA1:18:40
3Rob Plowright62HOC1:24:13
4David Webber58HVO1:26:05
5Kean Williams58COC1:31:15
6Sevastian Irimie62Stars1:36:52
7Bruce Glen58Ramblers1:39:54
8Michael Cooper59NEOC1:42:01
9Mitch Collinsworth59ROC1:42:20
10Mihai Veres61DVOA1:46:10
11Sam Levitin62NEOC2:11:54
12Charlie Bleau60GAOC2:19:10
 
Thomas Randall62NEOCdnf
 
 
 
M60+ (7)GreenX5.3 km 240 m13 C
PlNameYBClubResult
1Tim Parson57NEOC1:08:06
2Phil Bricker54NEOC1:26:14
2Glen Tryson53EMPO1:26:14
4Robert Gilchrist52EOOC1:31:09
5Darrell Scott56UNO2:01:05
6Peter Goodwin51UNO2:05:02
 
Rick Breseman55COCmp
 
 
 
M-Green (3)GreenX5.3 km 240 m13 C
PlNameYBClubResult
1Rafael Frutos69UNO3:03:06
 
Yuri Zakrevski90HVOdnf
Richard Worner47ROCdnf
 
 
 
M-20 (2)Red6.3 km 260 m15 C
PlNameYBClubResult
1Keegan Harkavy03CSU1:39:55
2Kyle Bretherton98COC2:13:52
 
 
 
M35+ (4)Red6.3 km 260 m15 C
PlNameYBClubResult
1Dmitri Golovanov59Ramblers1:26:52
2Philippe Cote-Jacques80Ramblers1:36:13
3Sven von Fellenberg77Ramblers1:36:43
4Martin Margold81Czech Repulic1:44:57
 
 
 
M40+ (3)Red6.3 km 260 m15 C
PlNameYBClubResult
1Jeffrey Saeger49NEOC1:25:19
2Magnus Bjorkman76NEOC1:38:58
 
Ian Finlayson74NEOCdnf
 
 
 
M45+ (13)Red6.3 km 260 m15 C
PlNameYBClubResult
1Michael Finkenstaedt65Germany1:04:05
2Joe Brautigam62WCOC1:09:51
3Andis Vitolins69HVO1:14:39
4Sergiy Gnatiouk67HVO1:16:34
5Ted Good64QOC1:19:48
6Andy Hall71NEOC1:23:36
7Andrew Cornett61OOC1:34:38
8Danny O'Callaghan72AOC1:36:56
9David Oxenstierna62HVO1:47:57
10Robert Minto66ICO2:21:58
11Francis Hogle44QOC3:04:24
12Martin Valiquette70Ramblers3:09:20
 
Gregory Balter63DVOAmp
 
 
 
M-Red (3)Red6.3 km 260 m15 C
PlNameYBClubResult
1Sergei Fedorov84DVOA1:15:18
2Edo Brit63Israel1:55:22
3Jimmy Burnham90CSU2:09:53
 
 
 
F-21+ (4)Red6.3 km 260 m15 C
PlNameYBClubResult
1Alexandra Jospe84CSU1:10:01
2Violeta Feliciano92Spain1:15:36
3Isabel Bryant97CSU1:19:26
 
Meg Parson94NEOCdnf
 
 
 
M-21+ (15)Blue8.5 km 350 m19 C
PlNameYBClubResult
1Jordan Laughlin89CNYO1:13:50
2Greg Ahlswede90DVOA1:18:26
3Boris Granovskiy80QOC1:22:30
4Juanma Merida89Spain1:23:29
5William Hawkins77WCOC1:26:53
6Patrick Denzler78DVOA1:32:33
7Francis Falardeau62Ramblers1:41:47
8Dancho Hristov661:46:07
9Vilppu Viinikainen00NEOC1:49:04
10Jon Torrance71OOC1:50:05
11Martin Hawkes-Teeter87EMPO1:59:05
12Vitali Tulchinski59Ramblers2:25:31
13Patrick Shannon79DVOA2:45:32
 
Greg Michels70ROCmp
Peter Zakrevski99HVOdnf
 
 
 
M-Yellow (1)Yellow2.5 km 100 m12 C
PlNameYBClubResult
Pavel Vlassov02Ramblersdnf
 
 
 
M/F-White (1)White2.3 km 70 m12 C
PlNameYBClubResult
Luca Johnson01CRLSmp